T. +90 224 482 2670 techel@techel.com.trTR | EN

Kullanım Alanları

Depreme Karşı Bina Güçlendirme
2007 yılında yayımlanan deprem yönetmeliğine göre, lifli polimerler ile bina güçlendirmeleri yapmak münkündür.  Yönetmeliğin 7.10.3.2 nolu maddesinde ve 7E ile 7F bilgilendirme eklerinde uygulama metodlari ve formülleri açıkça belirtilmektedir.


Karbon Lifli Polimer güçlendirmeleri ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen bizimle temasa geçiniz.


Deprem bölgelerinde yapılacak binalarla ilgili esaslar için tıklayınız

Otomotiv


CRFP (Karbon Fiber ile güçlendirilmiş plastik) kullanımı günümüzde bir çok lüks ve sportif araçta uygulanmaktadır. Orta segment araçlarda ilk kez BMW firması tarafından CRPF kullanımına başlanmış ve yüksek ölçekli üretime geçilmiştir.


Detaylı bilgi için www.bmw-i.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Havacılık ve Uzay Sanayii


Günümüzde  ticari taşımacılık sektöründe kullanılan uçakların büyük bir çoğunluğunun ağırlığının %50'den fazlası CRFP ve benzeri kompozit malzemelerden oluşmaktadır. Örneğin Boeing firması tarafından üretilen en yeni modellerde karbon elyaf takviyeli kompozit oranı tüm ağırlığın yaklaşık %50'sini oluşturmaktadır. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Savunma Sanayii


İHA (insansız hava araçları) dahil olmak üzere birçok savunma sanayii projesinde kullanılmaya başlanan karbon fiber veya melez kompozit kumaşlar, gelecekte alüminyum ve çelik gibi ağır madenlerin yerini alması beklenmektedir. Savunma sanayi malzemeleri hakkında daha fazla bilgi için www.tai.com.tr/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Denizcilik


Günümüz yat imalat teknolojisinde kompozit malzeme kullanımı en sık rastlanan ve benimsenmiş imalat tekniğidir. Cam Elyaf, Aramid, Karbon Fiber gibi elyafların kullanılarak kalıplama yapılması sonucu üretilen tekne gövdelerinden karbonun kullanımı her geçen gün artmaktadır.
Yukarıdaki resimde, karbon fiber ile güçlendirilen kolon ile güçlendirilmeyen arasındaki fark net bir biçimde gözlemleniyor...